Štúdium v zahraničí predstavuje výborný spôsob, ako získať kvalitné vzdelanie, životné skúsenosti aj osobné kontakty. Zahraničnú školu môžete začať navštevovať už počas strednej školy, omnoho častejšie ale študenti zo Slovenska vyhľadávajú vysokoškolské štúdium.
Ktoré krajiny sú naj
Možnosti cestovania po celom svete sú dnes prakticky neobmedzené a stým je spojený aj bohatý výber krajín, kde sa študovať oplatí. Ponúkneme vám prehľad tých, ktoré si naši študenti vyberajú najčastejšie a tiež aj tých, ktoré sú nejakým spôsobom zaujímavé alebo je štúdium v nich výhodné.
Dánsko
Pre občanov EÚ je štúdium na univerzitách v Dánsku bezplatné. To je aj dôvod, pre ktorý si práve túto krajinu vyberajú tisícky zahraničných študentov. Okrem iného k tomu prispieva aj priaznivá dánska kultúra a spoločenská situácia. Miernym negatívom sú vysoké náklady na život.
Česká republika
Pre Slovákov najvýhodnejšia krajina pre štúdium. V rebríčku najlepších univerzít sveta sa nachádza Karlova Univerzita v Prahe. Obľúbenou študijnou destináciou je aj Brno. Minimálna jazyková bariéra, kultúrna príbuznosť aj malá vzdialenosť robia z ČR ideálnu voľbu. České univerzity sú kvalitatívne lepšie, než väčšina slovenských. Štúdium na českých univerzitách je pre občanov SR bezplatné.
Nemecko
Jedny z najlepších a zároveň najdostupnejších univerzít v EU sa nachádzajú v Nemecku. Miestne univerzity sa nachádzajú v TOP 20 svetového univerzitného rebríčka hneď trikrát. Za štúdium si školy nepýtajú takmer žiadne poplatky. Ekonomicky silná krajina je lákadlom aj pre tých, ktorí plánujú už počas štúdia alebo po jeho ukončení v krajine pracovať a zostať na dlhší čas .
Holandsko
Ďalšia obľúbená krajina s perfektným a kvalitným univerzitným prostredím. V rebríčku najlepších univerzít sveta sa v TOP 10 nachádzajú rovno dve holandské. Príjemná krajina, široké možnosti uplatnenia a skvelý vzdelávací systém sú jasnou voľbou. Ročné školné je ale pomerne vysoké, môže sa vyšplhať až do výšky 2000 €.
Čo zvažovať pri výbere zahraničnej školy
Pri výbere zahraničnej školy je dobré vedieť čo najviac o krajine, vzdelávacom systéme aj škole samotnej. To ale nie je všetko, pozrime sa na najpodstatnejšie faktory, ktoré poslúžia pri výbere tej správnej školy. Pri rozhodovaní sa môžete inšpirovať aj v našom článku o najobľúbenejších vysokých školách v zahraničí.
Kvalita školy
Na prvom mieste je kvalita vzdelávania na samotnej škole. Ako pomôcku možno použiť medzinárodné rebríčky, ktoré sú aktualizované každý rok. Postavenie v rebríčku dá jasnú odpoveď na to, či je škola kvalitná alebo nie. Ďalšou pomôckou sú referencie od iných slovenských študentov, ktorí na škole študujú alebo ju v nedávnej minulosti absolvovali.
Oplatí sa tiež zisťovať informácie o systéme vzdelávania v danej krajine a jeho kvalite v porovnaní s inými. Aké sú možnosti uplatnenia po štúdiu, uznanie diplomu v zahraničí aj doma – to sú detaily, ktoré treba vedieť dopredu.
Financovanie
Jednou z najzávažnejších otázok bude spôsob financovania zahraničného štúdia. To je totiž vo viacerých krajinách pre zahraničných študentov spoplatnené. Výška poplatku sa nakoniec môže stať rozhodujúcim faktorom. Viaceré školy ale poskytujú možnosť získať štipendium. V takomto prípade náklady na štúdium hradí študentovi škola.
Celkové náklady
Čím vzdialenejšiu krajinu si zvolíte, tým viac zaplatíte na cestovnom pri presunoch pred a po prázdninách. Do úvahy treba zobrať aj ceny potravín, bývania a iné náklady. Ak sú v životné náklady v danej krajine privysoké, je dobré poobzerať sa po pracovných ponukách, ktoré by ste popri štúdiu mohli zvládať.