Ako sa pripraviť na pôrod a byť v pohode

Dátum:

Blížiaci sa termín pôrodu prináša radosť, rôzne očakávania a tiež aj obavy. Najmä pri prvorodičkách sú obavy z nepoznaného oprávnené. Pre každú budúcu mamičku máme dobré správy pripravili sme pre vás návod, ako sa na pôrod pripraviť a zvládnuť tak posledné týždne v pokoji. 

Hneď na úvod vám prezradíme, že sme naše rady rozdelili na viacero častí. Dôležitá je psychická príprava spolu s fyzickou. Prvá dobrá rada znie: začnite čo najskôr. Vďaka skorému nástupu do prípravy si každá budúca mamička zabezpečí nadhľad a nad celým procesom prevezme kontrolu. 

Druhá rada: pôrodom to nekončí. Práve preto je nutné vedieť, čo mamičku aj bábätko čaká a všetko  čo musí byť pripravené vopred. Po pôrode už na nič iné čas nebude.

Psychická príprava 

Na začiatku je príprava psychiky. Myšlienky na dieťatko a pôrod sprevádzajú budúcu mamičku od prvých dní tehotenstva. Treba sa vyvarovať návštevám diskusných fór, ktoré sú plné rôznych negatívnych zážitkov a varovaní. Najlepšie je, ak sa budúca mamička ponorí sama do seba vychutná si všetky zmeny svojho tela. 

Zaznamenajte si progres fotografiami, vytvorte si špeciálne albumy, vyfoťte sa s partnerom alebo sa prihovárajte dietaťku, ktoré čaká na svoj príchod. Všetky spomenuté činnosti vytvoria priaznivú atmosféru, ktorá je potrebná pre rodičku a rovnako tak aj pre bábätko.

Vyhýbajte sa stresu

Mamička by sa mala cielene vyhýbať stresovým situáciám a prostrediu. V tomto by mal byť nápomocný najmä partner, ktorý by mal prevziať na seba veľkú časť psychickej záťaže. Najkritickejšie sú prvé mesiace tehotenstva. Príliš veľkým a dlhodobým stresom trpí plod aj mamička. 

Aktívny oddych

Psychickú pohodu je možné zabezpečiť kvalitným aktívnym oddychom. Pobyt na čerstvom vzduchu prospeje mamičke aj dieťaťu. Aktivita je dôležitá a podporuje činnosť vnútroných orgánom a mysli dodáva nové a iné impulzy, vďaka ktorým sa žena cíti lepšie.

Starostlivosť o telo

Starostlivosť o telo a psychiku sú spojené nádoby. Hneď na začiatku musíme uviesť, že miera komfortu ženy sa bude s pribúdajúcimi týždňami tehotenstva znižovať. Práve preto je dôležité pozitívne myslenie, telu vieme pomôcť rôznymi spôsobmi.  

Pravidelné návštevy gynekológa

Najdôležitejšou činnosťou, ktorú musí každá budúca mamička realizovať pravidelne, je návšteva lekára gynekológa. Lekár bude pravidelne vykonávať kontroly, ktoré ukážu, či sa plod vyvíja správne, určí pohlavie aj termín pôrodu. Všetky informácie od gynekológa pomáhajú matke byť psychicky v pohode. Kvalitný lekár pomôže s prípadnými komplikáciami, môžete sa s ním dohodnúť aj na asistencii pri pôrode. Priebeh pôrodu si môžete naštudovať napríklad na webe prerodicov.sk.

Materské centrum

Využite služby materských centier, ktoré existujú po celom Slovensku. V centre sa spolu s ďalšími mamičkami naučíte, ako prekonávať obdobie tehotenstva, čo robiť a čo nerobiť a tiež aj podrobné a praktické informácie o starostlivosti o dieťa. 

Pravidelné stretnutia vás naučia, ako správne dieťa kúpať, ako ho uchopiť alebo kojiť. Výmena skúseností s inými ženami je na nezaplatenie.

Počúvajte svoje telo

Vždy je dobré riadiť sa najmä signálmi vlastného tela. Ak pociťujete potrebu relaxovať, tak relaxujte. Ak sa chcete hýbať, hýbte sa. Nesledujte rady z internetu a neopakujte návyky po iných. Každý má iné telo aj iné potreby. 

Zdravé prostredie

Budúca mamička by mala mať vytvorené zdravé podmienky. Priestory, v ktorých sa dlhodobo zdržiava by nemali byť hlučné. V prítomnosti tehotnej ženy sa nesmie fajčiť a sama žena by s týmto zlozvykom mala hneď skončiť. Samozrejmosťou je vylúčenie alkoholu. 

Výživa

Pri stravovaní by mala každá matka myslieť na to, že jedlo, ktoré zje, bude slúžiť aj vyvíjajúcemu sa dieťatku. Treba strážiť kvalitu potravín a vyhýbať sa alergénom, konzervantom aj  spracovaným potravinám (polotovarom). Je nutné dodržiavať pravidelný pitný režim. 

Zaujímavosťou je tiež fakt, že počas obdobia tehotenstva dokáže matka ovplyvniť chute svojho dieťaťa. Napríklad, ak bude mamička jesť pikantné jedlá, vyhľadávať ich bude aj potomok.

Materiálna výbava

Ešte pred pôrodom by mala mať každá mamička prichystané dve skupiny vecí. Prvou skupinou je výbava do pôrodnice. Tú odporúčame mať hotovú v predstihu minimálne jedného mesiaca. Neodkladajte jej prípravu na poslednú chvíľu. Nikdy totiž neviete, kedy vám začnú prvé kontrakcie. Môže to byť pokojne aj týždeň pred stanoveným termínom. V takejto chvíli bude zháňanie potrebných vecí, tesne pred odjazdom do pôrodnice, nemožné.

Druhú skupinu tvoria veci potrebné pre bábätko po návrate z pôrodnice. Budete potrebovať postieľku, látkové plienky, oblečenie pre novorodenca, uteráčiky, krémy, odsávačku na mlieko, jednorazové plienky. Všetky položky musia byť v dostatočnom množstve v prípade znečistenia budete okamžite potrebovať náhradu. Kočiarik, vajíčko na prenos novorodenca a teplé oblečenie je samozrejmosťou. Aj tu platí zásada, že po pôrode budete tieto veci zháňať len ťažko, všetko potrebné musí byť doma v predstihu.

Dominik
Dominik
Dominik je mladý a ambiciózny autor, ktorý má vášeň pre všetko, čo sa týka životného štýlu. Píše pre magazín goog.sk, kde sa venuje rôznym témam, ako sú móda, cestovanie, jedlo a osobný rozvoj.

Zdieľaj

Zaujímavé články

Podobné články
PODOBNÉ

Ako čo najrýchlejšie dostať peniaze od poisťovne?

Stalo sa, čo nikto nechcel – vznikla škoda na...

Čím je známa talianska kuchyňa?

Talianska kuchyňa patrí medzi najobľúbenejšie a najvychýrenejšie kuchyne sveta....

Zabudnite na vrásky a bolesti kĺbov s kyselinou hyaluronovou

Kyselina hyalurónová je jednou z najpopulárnejších zložiek v kozmetike...

Rady pre fajčiarov, ako skoncovať s fajčením

Fajčenie je zlozvyk, ktorý môže mať vážne následky na...